Reklama

Obywatel się wścieka

Obywatel się wścieka

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Obywatele Niemiec mogli niedawno wziąć udział w wyborze "Słowa Roku 2010", które wywarło największy wpływ na życie społeczne i polityczne. Zwycięzcą zostało słowo "Wutbürger", "rozwścieczony obywatel". Trafnie oddaje ono narastającą irytację wobec klasy politycznej.
Z

Z irytacją obywateli szedł w parze ich protest. Żaden projekt budowlany jeszcze nigdy w dziejach RFN tak bardzo nie wzburzył ludzi, jak wielomiliardowa przebudowa dworca w Stuttgarcie. Jeszcze nigdy żadna książka tak celnie nie ugodziła w nasz czuły punkt, jak "Deutschland schafft sich ab" Thilo Sarrazina [w wolnym przekładzie: "Niemcy się kasują" - red.]. Wreszcie, jeszcze nigdy sympatie partyjne tak raptownie się nie zmieniały jak w roku 2010.

Klasa średnia mówi "dość"

Przykład Stuttgartu pokazuje, że skończyły się czasy, gdy Niemcy byli gotowi bez zmrużenia oka akceptować każdy projekt modernizacyjny. Liczący około stu lat stuttgarcki dworzec, mający charakter stacji końcowej, zgodnie z planami ma zostać przekształcony w stację przelotową szybkiej kolei, co pozwoli lepiej połączyć jeden z najważniejszych regionów...

10860

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]