Reklama

O poświęceniu

O poświęceniu

09.07.2013
Czyta się kilka minut
Nieufność, jaką budzi to słowo, jest zrozumiała. Poświęcić się – to znaczy zrobić coś, co sprzeciwia się naszej kulturze. Ona nie oczekuje wyrzeczeń.
O

Owszem, szanuje je, kiedy stają się wehikułem kariery, ceną sukcesu, drogą do samorealizacji. Ale poświęcić się ot tak, z miłości (do Boga, ludzi, konkretnego człowieka) – to budzi niepokój, a bywa, że niechęć. Ci, którzy się poświęcają, stają się „ofiarami”. W naszej kulturze rola „ofiary” jest rolą, której nikt nie oklaskuje. „Ofiara” oznacza podległość, słabość, niesamodzielność.
Nieufność ta ma, oczywiście, głębsze korzenie. Wiemy aż nadto dobrze – po doświadczeniach XX-wiecznych totalitaryzmów – jak łatwo manipulować ludzką zdolnością do poświęceń. Struktura przemocy, aby była trwała, nie może być budowana jedynie na strachu, musi odwoływać się do jakiejś pozytywnej siły w człowieku. Krytycy totalitaryzmów dawno dostrzegli ich parareligijny charakter: władzy zależało na tym, żeby postrzegano ją jako pochodzącą z wyższego nadania. Żeby jednak władza stała się „świętą”, ktoś...

3008

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]