Reklama

O pewnym mechanizmie

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Zadziałał tu mechanizm łatwości w rzucaniu oskarżeń - tak prof. Tomasz Gąsowski z UJ tłumaczy przyczynę skandalu, który właśnie przez uczelnię się przetacza. W największym skrócie skandal polega na tym, iż jedna z gazet opublikowała listę 21 agentów, wśród których wskazano kilku pracowników uniwersyteckich, tylko wcześniej nikt nie sprawdził dokładnych danych personalnych i już się okazało, że jedna ze wskazanych osób nie ma nic wspólnego z listą, bo imię, nazwisko i kierunek na UJ dotyczą kogoś innego.
A

A skąd "lista 21" w gazecie? Od tzw. pokrzywdzonej, której wprawdzie dostarczone przez IPN materiały nie dotyczyły (właściwe okazały się zniszczone), ale i tak na jej prośbę IPN kryptonimy TW rozszyfrował, a pokrzywdzona (dawna działaczka opozycyjna, dziś związkowa i partyjna) "w imię życia w prawdzie" postanowiła, bez dociekania i sprawdzania, natychmiast je upowszechnić.

Skandal będzie toczyć się i rozwijać, ostry w Krakowie, mniej być może obchodzący inne miasta i uczelnie. Jedni przeżyją go bez szwanku, innych skrzywdzi w sposób nie do odrobienia. Cała sprawa stanowi dobry przyczynek do rozpoczynającej się właśnie wielkiej rewolucji w prawach i instytucjach badawczych i lustracyjnych. Osobnym jednak zagadnieniem jest to, co jako “mechanizm" opisał i nazwał krakowski profesor (sam czynnie uczestniczący w rozpracowywaniu spuścizny po SB). “Mechanizm...

3616

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]