Reklama

O pewnym mechanizmie

O pewnym mechanizmie

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Zadziałał tu mechanizm łatwości w rzucaniu oskarżeń - tak prof. Tomasz Gąsowski z UJ tłumaczy przyczynę skandalu, który właśnie przez uczelnię się przetacza. W największym skrócie skandal polega na tym, iż jedna z gazet opublikowała listę 21 agentów, wśród których wskazano kilku pracowników uniwersyteckich, tylko wcześniej nikt nie sprawdził dokładnych danych personalnych i już się okazało, że jedna ze wskazanych osób nie ma nic wspólnego z listą, bo imię, nazwisko i kierunek na UJ dotyczą kogoś innego.
A

A skąd "lista 21" w gazecie? Od tzw. pokrzywdzonej, której wprawdzie dostarczone przez IPN materiały nie dotyczyły (właściwe okazały się zniszczone), ale i tak na jej prośbę IPN kryptonimy TW rozszyfrował, a pokrzywdzona (dawna działaczka opozycyjna, dziś związkowa i partyjna) "w imię życia w prawdzie" postanowiła, bez dociekania i sprawdzania, natychmiast je upowszechnić.

Skandal będzie toczyć się i rozwijać, ostry w Krakowie, mniej być może obchodzący inne miasta i uczelnie. Jedni przeżyją go bez szwanku, innych skrzywdzi w sposób nie do odrobienia. Cała sprawa stanowi dobry przyczynek do rozpoczynającej się właśnie wielkiej rewolucji w prawach i instytucjach badawczych i lustracyjnych. Osobnym jednak zagadnieniem jest to, co jako “mechanizm" opisał i nazwał krakowski profesor (sam czynnie uczestniczący w rozpracowywaniu spuścizny po SB). “Mechanizm...

3616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]