Reklama

O napominaniu

31.08.2014
Czyta się kilka minut
Z napominaniem sprawa nieprosta.
K

Kiedy przełożeni napominają podwładnych, odbierane jest to jako rzecz oczywista. W drugą stronę tak łatwo już nie jest.
Przykład? Pewien włoski ksiądz Antonio Rosmini-Serbati twierdzi, że Kościołowi doskwiera co najmniej pięć ran. Opisuje to w książce pod tytułem – a jakże – „O pięciu ranach Kościoła świętego”.
Jakie to rany? Najgroźniejszą z nich jest, zdaniem włoskiego duchownego, wyobcowanie duchownych, przepaść, jaka ich oddziela od świeckich, co wyraźnie widać w sprawowaniu liturgii. Autor domaga się, by łacińskie teksty liturgiczne przetłumaczyć na języki narodowe. Przypomina biskupom, że to na nich spoczywa „troska o formację kapłańską”, ale cóż z tego, skoro ta troska „w biskupach zmalała”. Krytykuje „odebranie księżom i wiernym prawa do nominowania swoich biskupów” oraz upolitycznienie tej posługi i urzędu. Zarzuca duchownym zniewolenie dobrami materialnymi oraz...

3135

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]