Reklama

O duchu ciężkości

O duchu ciężkości

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Sztandarowe hasło nowego premiera, "warto być Polakiem, jest tyleż zawołaniem jednoczącym, co eliminującym, i to w tej drugiej roli jest dla polityka bardziej użyteczne.
rys. M. Owczarek
J

Jaka jest przestrzeń, w której żyjemy dzisiaj, dwa lata po tym, jak staliśmy się członkiem Unii Europejskiej i niemal rok po wyborach, które przyniosły nam nowy rząd i nowego prezydenta? Zauważamy, iż fizyczny wygląd otaczającej nas rzeczywistości zmienia się za sprawą europejskich funduszy i naszej, najczęściej samorządowej przedsiębiorczości. Tam, gdzie potrzebne jest działanie państwa, np. przy budowie autostrad, niezmiennie panuje stagnacja przerywana od czasu do czasu drgawkami sporów o skład kolejnej rady nadzorczej. Spostrzegamy także z ulgą, że gospodarka przedkłada własną logikę ekonomii i produkcji nad pokrętne zawiłości politycznych roszad - zmiana tego czy innego ministra zdaje się nie mieć większego wpływu na kondycję świata kapitału. Samorządność wspierana przez działania wspólnot lokalnych zdecentralizowała wiele prac i decyzji. Tym, co wzbiera w tej chwili,...

26651

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]