Reklama

open eyes economic summit 2019

Czterech papieży, dwie kanonizacje, jedna encyklika

Czterech papieży, dwie kanonizacje, jedna encyklika

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Papież jest tylko jeden, powtarzali w dniu ogłoszenia „Lumen fidei” („Światło wiary”) watykańscy hierarchowie, dodając: to encyklika Franciszka.
Franciszek z wizytą u papieża emeryta Benedykta. Klasztor Mater Ecclesiae – Matki Kościoła. Watykan, 2 maja 2013 r. Fot. L’OSSERVATORE ROMANO / AFP / EAST NEWS
5

5 lipca, w dniu ogłoszenia tekstu encykliki, prześcigano się w wyliczeniach. Papież Franciszek – powtarzali komentatorzy, jakby to rzeczywiście było ważne – bije rekordy: dokument ukazuje się niecałe cztery miesiące po zakończeniu konklawe. Tego nie udało się nawet Janowi Pawłowi II: praca nad „Redemptor hominis” zajęła papieżowi z Polski miesiąc dłużej.
Rekord wyjaśnił sam Franciszek. Trzy tygodnie wcześniej, podczas spotkania z członkami watykańskiej Rady Sekretariatu Synodu Biskupów, powiedział o encyklice: – Rozpoczął ją Benedykt XVI, przekazał mnie. Jest to mocny dokument. Otrzymałem tę wielką pracę, jaką on wykonał, i doprowadziłem ją do końca.
Prezentując dokument w Warszawie sekretarz polskiego episkopatu bp Wojciech Polak apelował jednak, by nie zastanawiać się, które partie tekstu należą do pierwszego szkicu Benedykta, a które są owocem przemyśleń Franciszka. „Z...

4127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]