Reklama

Nowy Rok

Nowy Rok

08.02.2015
Czyta się kilka minut
Bóg zapowiedział, że ta noc, gdy dziesiąta plaga przejdzie przez cały Egipt, gdy wygubione zostanie w Egipcie wszystko, co pierworodne, ma być początkiem nowego roku (Wj 12, 2).
B

Bóg nakazał Mojżeszowi, by osobiście przekazał Jego nakaz całemu zgromadzeniu. Ów czas wypada w miesiącu nazywanym nisan (zwykle przełom marca i kwietnia; jest to miesiąc pierwszy wedle żydowskiego kalendarza. Nazwy miesięcy wywodzą się z czasów niewoli babilońskiej i o niej mają też przypominać). Związany został ze świętem baranka, świętem Pesach i wymarszem z Egiptu. Przypomina o wolności danej Izraelowi, o pozbywaniu się naszych materialnych zanieczyszczeń. Na znak wyswobodzenia z fizycznych ograniczeń tego dnia z domu usuwa się wszystko, co kwaszone (na przykład chleb), czyli chamec. Należy też w czasie Nowego Roku pozbyć się tego, co jest moralną słabością, a co w religijnej myśli nazywane jest duchowym oczyszczeniem z chamecu. Pierwszy miesiąc wypada w czasie pierwszej pełni wiosennej, a księżyc również w żydowskiej wyobraźni pozostaje symbolem przemiany, odrodzenia i powrotu...

3249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]