Reklama

Nowa Targowica

Nowa Targowica

24.01.2016
Czyta się kilka minut
Siedzieliśmy w cieple, przy kawie, w eleganckim gabinecie. Narzekaliśmy, jak to Polak z Polakiem, co wyraźnie poprawiało nam humor.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
M

Mój znajomy, który jest teraz u władzy, westchnął:

– Ależ to wszystko przypomina XVIII wiek, nie?

– W jakim sensie?

– No, w każdym. Targowica ogólna, nie?

Przez głowę przemknęły mi slajdy. Oto stoję na rynku w Beresteczku. Ledwie zaświtało. Ja oparty o ścianę kościoła Trójcy Świętej. Nie dzieje się kompletnie nic. Najpierw jedzie drabiniasty wóz, potem cysterna z mlekiem. Ludzie zaczynają wychodzić z domów. Noga za nogą, zapuszczonymi uliczkami idą do pracy. Za chwilę zasmarkane dzieciaki pobiegną z krzykiem w kierunku szkoły. A tutejszy pijak wychynie zza węgła i miękko się zatoczy ku sklepowi z gorzałą. Kwadrans na dziewiątą. Chyba się będę zbierał w drogę.

Nie bardzo chciałem. Wiedziałem, że gdy tu wrócę za kilka lat, z kościoła zostanie tylko fundament i legendy: fresku, na którym odmalowano naszą wiktorię, i szabli Jeremiego Wiśniowieckiego,...

4769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]