Reklama

Nowa geografia Kościoła

Nowa geografia Kościoła

11.01.2015
Czyta się kilka minut
Kościół jest wieczny, ale w Ewangelii nie ma nic o tym, że musi przetrwać np. w Polsce. Ewangelia pielgrzymuje.
Były kościół św. Pawła w Bristolu, zajmowany obecnie przez cyrk Circomedia. Fot. mediacentre.kallaway.co.uk
N

Najnowsze nominacje kardynalskie papieża przez wielu zostały uznane za jego kolejną rewolucję w Kościele. Bardziej jednak niż rewolucję trzeba w tym widzieć usankcjonowanie kościelnego status quo. Spośród 15 nowych kardynałów elektorów jedynie jedna trzecia to Europejczycy. Jak widać, Franciszek kontynuuje proces tworzenia z kolegium kardynalskiego zgromadzenia, które lepiej odzwierciedlałoby geografię Kościoła. To wcale nie jest nowe zjawisko, że Kościół obumiera w jednych miejscach, a w innych się odradza. Być może należy to do jego natury. Wbrew naszym przyzwyczajeniom – nie musi być tak bardzo europejski.

Tygiel Południa

W lutym 2014 r., podczas pierwszego swego konsystorza, na 16 kardynałów elektorów Franciszek zamianował jedynie 6 Europejczyków, na tegorocznym – 5 na 15, pozostawiając dwie trzecie miejsc na całą resztę świata. W obecnym rozdaniu...

15341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]