Reklama

Non possumus...

Non possumus...

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Ustalenie, kiedy należy z „honorem lec”, a kiedy można dążyć do kompromisu, zależy od przekonań, także religijnych, od tradycji kulturowej konkretnego społeczeństwa.
W

Wyraźnie zanika u nas zdolność rozróżnienia między tym, czego należy bronić do przysłowiowej ostatniej kropli krwi, a sprawami, w których możliwy jest kompromis. Bo przecież nie wszystko jest jak „morze nasze morze” (z piosenki pochodzącej z lat 30., autorstwa kpt. Adama Kowalskiego), które mamy albo „utrzymać”, albo na jego dnie „z honorem lec”.

Nie jest dobrze, jeśli człowiek w swoim życiu nie ma niczego takiego jak „morze”. Ale także nie jest dobrze, jeśli jest owładnięty poczuciem obowiązku obrony „do ostatniej kropli krwi” wszystkiego, także tego, co takiej ceny warte nie jest.

Przykład szlachetnej obrony najwyższych wartości dał Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Gdy w 1953 r. władze komunistyczne, zmierzając do całkowitego podporządkowania Kościoła państwu, ogłosiły dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych, napisał list do I Sekretarza...

4695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]