Reklama

Nimfy oko błękitne

Nimfy oko błękitne

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Każdy wykształcony człowiek ma dwie ojczyzny: tę, w której przyszedł na świat, oraz Italię. Pytanie, czy Neapol to jeszcze Włochy, nabiera więc dla każdego z nas palącego znaczenia.
KANENORI / PIXABAY
R

Radio wydziera się gdzieś w głębi ulicy: „La donna è mobi- le, / Qual piuma al vento, / Muta d’accento – e di pensiero”.

Signora Lodovica Biotti energicznie zamyka okno. Oczywiście, że zna tę słynną zwrotkę z „Rigoletta” Verdiego, lecz cytując tekst na pewno nie zdołam jej przekonać. „Kobieta zmienną jest jak piórko na wietrze?”. Możliwe. Ale rezerwacja była na pięć dni i za tyle należą się jej pieniądze.

– I nie obrażaj mnie, synku, bo jestem dla ciebie po chrześcijańsku gościnna – palec donny Lodoviki z wielkim złotym pierścionkiem celuje we mnie zza równie okazałego biurka, na którym galerię rodzinnych fotografii gospodyni uzupełnia Jan ­Paweł II oprawiony w pozłotko.

– To jak? Płacisz? Czy wzywać chrześniaków? – pyta prowokacyjnie, sięgając po telefon. Opuszczam gościnne progi signory Biotti uboższy o 200 euro i zarazem pewny, że rezerwowałem pokój na cztery...

21241

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]