Reklama

Ładowanie...

Niewczesna radość

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Spoza niektórych tekstów dotyczących etycznych kontrowersji wokół pozyskiwania pierwotnych komórek macierzystych z ludzkich zarodków wyglądają nieprzejednani, konserwatywni i na dodatek nieczuli na ból i cierpienie osób dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi katoliccy etycy. Nie są oni w dyskusjach wokół osiągnięć współczesnej biomedycyny grupą znaczącą - śmiem twierdzić, że raczej mniejszościową - a jednak ich zdecydowanie negatywna postawa wobec jakichkolwiek eksperymentów związanych tak z powstawaniem ludzkiego życia w warunkach laboratoryjnych, jak z wykorzystywaniem ludzkich zarodków w celach badawczych drażni, irytuje, a czasem wywołuje agresję. Ta ostatnia wyraża się w oskarżeniach o hamowanie postępu i ponoszenie winy za śmierć ludzi, którzy nie zostaną uratowani tylko dlatego, że katoliccy etycy zablokowali prowadzenie niezbędnych dla opracowania zbawiennych terapii badań.
K

Kiedy jednak czytam o postępie badań, który pozwala wyeliminować jeden z wielu problemów moralnych związanych z wykorzystywaniem ludzkich zarodków do badań naukowych, z punktu widzenia tejże etyki nie widzę w tym ani przełomu, ani powodu do zbytniej radości. Niewczesna to radość, ponieważ eksperymenty będą prowadzone nadal, jeśli nie te, to inne - istotny problem moralny związany z tymi badaniami i tak pozostaje nierozwiązany, a "podejrzanej reputacji" katolickich etyków w najmniejszym stopniu nie poprawia fakt, że nie odrzucają badań nad pozyskiwaniem komórek macierzystych z komórek somatycznych.

Ów istotny problem to kwestia normatywnego statusu ludzkiego zarodka - dyskutowana od bez mała 30 lat. Chodzi w niej, mówiąc prościej, o to, czy ludzki zarodek, stanowiący bez wątpienia rozwijający się organizm gatunku homo sapiens, ma z tego tytułu prawo do życia,...

3253

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]