Reklama

Niepotwierdzona śmierć

Niepotwierdzona śmierć

w cyklu STRONA ŚWIATA
06.08.2019
Czyta się kilka minut
Osiem lat po zabójstwie Osamy ibn Ladina, założyciela Al-Kaidy i zleceniodawcy terrorystycznych ataków na Nowy Jork i Waszyngton, Amerykanie zabili jego syna Hamzę, przygotowywanego do objęcia po ojcu przywództwa Terrorystycznej Międzynarodówki.
 Osama ibn Laden z synem Hamzą, ok. 2001 r. w Afganistanie / Fot. Hamid Mir / Polaris Images / East News
Osama ibn Laden z synem Hamzą, ok. 2001 r. w Afganistanie / Fot. Hamid Mir / Polaris Images / East News
T

Trzydziestoletni Hamza był dzieckiem, gdy widział ojca po raz ostatni. Jesienią 2001 roku, spodziewając się odwetu Amerykanów za dokonane samolotami zamachy na Pentagon i nowojorskie wieże WTC, Osama odesłał rodzinę z Afganistanu za granicę, najpierw do Pakistanu, a potem do Iranu. Sam ukrył się w skalistej twierdzy Tora Bora na afgańsko-pakistańskim pograniczu, które w latach 80., gdy na Afganistan najechała Armia Czerwona, stało się kolebką Al-Kaidy, kryjówką i obozowiskiem afgańskich partyzantów i ściągających im na pomoc arabskich dżihadystów. Wiele wskazuje, że to właśnie tam, w kolebce Al-Kaidy, zginął Hamza, trafiony pociskiem z amerykańskiego drona. Niedaleko, w Abbottabadzie, w maju 2011 roku amerykańscy komandosi wytropili i zabili jego ojca. W Pakistanie zginęło też dwóch braci Hamzy: Saad został zabity przez amerykańskiego drona, a Chalid – zastrzelony w Abbottabadzie,...

7997

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]