Reklama

Ładowanie...

Śmierć na balkonie: co przyniesie zabicie emira Al-Kaidy

w cyklu STRONA ŚWIATA
02.08.2022
Czyta się kilka minut
Ajman az-Zawahiri, ostatni ze starych przywódców al-Kaidy, zginął w środku Kabulu od amerykańskich rakiet. Oto historia narodzin i upadku człowieka numer dwa po Osamie.
Ajman az-Zawahiri, były zastępca Osamy ibn Ladina, później emir al-Kaidy, zdjęcie niedatowane / fot. Balkis Press / ABACA / Abaca / East News
O

O śmierci Zawahiriego, zastępcy i następcy Osamy ibn Ladina, założyciela al-Kaidy, powiadomił w poniedziałkowy wieczór prezydent USA Joe Biden. Dzień wcześniej były szef afgańskiego wywiadu Rahmatullah Nabil ogłosił, że amerykańskie samoloty bezzałogowe ostrzelały z rakiet Kabul, i że co najmniej dwa pociski spadły w okolicy śródmiejskich dzielnic Dehmazang i Wazir Akbar Chan, niedaleko parku Szar-e Nau i ambasad USA, Kanady, Francji i Iranu. Nabil podejrzewał, że Amerykanie – zgodnie z ugodą zawartą w 2020 r. z talibami i kończącą afgańską wojnę – zbombardowali w stolicy kryjówki bojowników Państwa Islamskiego, nieprzyjaciela talibów i konkurenta al-Kaidy. Talibowie ogłosili, że Amerykanie zburzyli opuszczone domy, i że nikomu nic się nie stało.

Według Amerykanów w przeprowadzonym w niedzielę o świcie powietrznym ataku udało im się zabić 71-letniego Zawahiriego. Do niedawna...

16764

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]