Reklama

Niepokoje szczęśliwych

Niepokoje szczęśliwych

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Bycie obywatelem polskim to nie jest lekki chleb.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Fot. GRAŻYNA MAKARA
O

Obywatela polskiego – i odpowiednio także polską obywatelkę – wszyscy nieustannie chcą uszczęśliwiać. A najbardziej partie, które są u władzy. A jeśli obywatelka i obywatel nie chcą być uszczęśliwiani, to się ich oskarża o niewdzięczność. W najlepszym razie. Bo w najgorszym – o zdradę.

Może jestem przewrażliwiony, ale nawet w czasie kanikuły nie daje mi spokoju świadomość, że ktoś nieustannie o mnie myśli. I to ktoś, o kim ja bynajmniej nie myślę, a w każdym razie – staram się nie myśleć. Ja sobie, powiedzmy, leżę wyciągnięty w słońcu, właśnie przepłynąłem dwadzieścia długości basenu, a teraz odpoczywam, popijając wodę sodową z lodem, nade mną krążą ważki i motyle, a obok ułożyły się wygodnie dwa stare owczarki i całą trójką czekamy na lunch, który się zacznie za pół godziny. Żadnego radia, żadnej telewizji, internet ledwo, ledwo działa. I naraz dźgnięcie, takie jakby w bok...

4052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zacznę od cytatu:<Wybór źródeł–tu władza ma rację–to przecież zawsze kłopot, powód do frustracji, przyczyna uzależnień.> O tym pisał już hrabia Fredro: "I oślina pośród jadła z głodu padła", czyli nadmiar szkodzi. Pamiętam czasy, w których często się słyszało:"wicie, rozumicie, wadza wie lepiej". Minęło wiele zacnych dekad i nowe wraca. Gdy ktoś o mnie intensywnie myśli, to lico mi czerwienieje i piecze. Trądzik różowaty może zamieni się w trądzik opiekuńczy lub polityczny. Chcę jednak zachować własną, gładką twarz. I to jest oczywista oczywistość.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]