Reklama

Niemcy w Warszawie

Niemcy w Warszawie

13.04.2003
Czyta się kilka minut
Teatr niemiecki przez długi czas był wzorcem rozliczenia ze swoim narodem, z jego historią, z jego głupotą, hipokryzją i zadufaniem. Teatr Franka Castorfa dodatkowo uczył, jak kopać kapitalizm i punktować jego wady.
T

Teatr Castorfa Volksbuhne am Rosa Luxemburg Platz, pracujący w sercu dawnego Berlina Wschodniego pod dumnym i wielkim szyldem OST, jest teatrem wyjątkowo bezlitosnym. Wobec kraju, w którym pracuje, wobec widzów, wobec aktorów i wobec siebie. Trzeba wszystko rozwalić, bo tylko całkowita demolka daje szansę na odbudowę. Programem pozytywnym Castorf się już jednak nie zajmuje. Podobnie jak jego wierny i jeszcze radykalniejszy uczeń Rene Pollesch. Teatr nie ma wszak obowiązku tworzyć programów reform czy budować utopii. Ale ma obowiązek potrząsać sumieniami widzów.

Przywieziony do Warszawy „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa, grany pod świetnym i wszystko mówiącym tytułem „Endstation Amerika”, zmienionym na żądanie spadkobierców pisarza, widziałem po raz pierwszy kilka lat temu w Berlinie. Wtedy wydał mi się niebywale ostrym atakiem na kombatanctwo, będące maskowaniem...

5239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]