Reklama

Ładowanie...

Niemcy są najważniejsze

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Przemawiając w Berlinie, Radosław Sikorski postawił pytania najważniejsze dla polskiej polityki.
P

Pytania te brzmią:

1. Czego chcemy od Europy?

2. Jak widzimy nasze miejsce w organizmie, który powstanie na gruzach UE?

3. Czy w sporze o przyszłość Unii stoimy po stronie Niemiec, europejskiego lidera?

Spory wokół tych kwestii trwają dziś w większości krajów Unii, i to od dobrych kilkunastu miesięcy: od chwili, gdy w Europie na globalny kryzys finansowy nałożył się kryzys strefy euro. Przede wszystkim toczą się one w 17 krajach eurolandu, ale nie tylko: także w USA czy w Szwajcarii, czyli krajach, które są tak uzależnione gospodarczo od sytuacji w eurolandzie, że ktoś mógłby powiedzieć, iż ich suwerenność - tak jest: również suwerenność USA - wygląda dziś kompletnie inaczej niż jeszcze 20 lat temu.

Dotychczas dyskusja omijała Polskę - poza...

20106

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]