Reklama

(Nie)kończąca się opowieść

(Nie)kończąca się opowieść

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Początek nowego milenium upłynął pod znakiem wielkich opowieści.
K

Kiedy w amerykańskiej telewizji rodził się fenomen seriali nowej generacji, w Hollywood zaczęto stawiać na długie i drogie cykle. Jednym z pierwszych zwiastunów trendu była nakręcona przez Jacksona adaptacja trylogii „Władca pierścieni” J.R.R. Tolkiena, której wszystkie części zrealizowano za jednym zamachem i wpuszczano do kin w równomiernych odstępach: w 2001, 2002 i 2003 roku.
Chociaż za decyzją o wyprodukowaniu aż trzech filmów stały głównie względy biznesowe – szef wytwórni z maślanymi oczami myślał o trzech premierach wideo – to miała ona również artystyczne znaczenie. Dzięki niej udało się wykreować osobny, przepastny świat.
„Hobbit” jest kolejnym krokiem na ścieżce gigantomanii. Jackson rozdmuchał materiał źródłowy, poprzedzającą „Władcę pierścieni”, stosunkowo krótką książkę, do rozmiarów nowej trylogii. Nie tylko przeniósł na ekran opisane przez Tolkiena...

2188

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]