Reklama

Łzy potwora

Łzy potwora

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Powieść Tolkiena odsłania działanie przemożnej, głębinnej siły, która każe człowiekowi podjąć decyzję całkowicie niespodziewaną, urągającą zdrowemu rozsądkowi. I w ten sposób ratuje go przed śmiercią.
Gollum – „nieszczęsna zbrodnicza istota”... Fot. FORUM FILM POLAND

„And the Ring abandoned Gollum”.

1

I cóż właściwie łopocze w sieciach pamięci, gdy wraz z córką wychodzimy z kina po 170 minutach wyreżyserowanego przez Petera Jacksona „Hobbita”, ciągle jeszcze otoczeni chmurą przestrzennego dźwięku oraz trójwymiarowym, dotykalnym, technologicznie ponoć „rewolucyjnym” i „przełomowym” obrazem? Zdaniem intensywnie inteligentnej dwunastolatki było hollywoodzko, chwilami trochę żałośnie, choć śmiesznie, w sumie jednak nie najgorzej, no i dość wiernie w stosunku do ukochanego książkowego oryginału. W ojcu, który do Tolkiena wraca od trzech dziesięcioleci, w dzieciństwie dzięki niemu przeżywał największą czytelniczą przygodę, majstrował namiastkę miecza z elfickiej stali i z wypiekami na twarzy powtarzał słowa o jedynym pierścieniu, o krainie Mordor, gdzie zaległy cienie, a jeszcze kilka lat temu wędrował z córką po...

15068

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]