Reklama

Nie zawieść Odessy

Nie zawieść Odessy

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Siedzę w knajpce na Dworcu Morskim w Odessie. Widać port, latarnię i dalej otwarte morze. Sama Odessa jest morzem.
S

Siedzę w knajpce na Dworcu Morskim w Odessie. Widać port, latarnię i dalej otwarte morze. Sama Odessa jest morzem. Na dworcu słychać do tej pory ciche rozmowy białogwardzistów, którzy uciekali stąd na wieczną tułaczkę. Śmiech marynarzy, którzy wpływali tu dumni z towarami z całego świata, łamiąc komunistyczne embargo na normalność. Westchnienia tych, co na nabrzeżu tęsknili za ukochanym. Patrzę na morze i myślę, że mógłbym tu zostać do końca życia. W Odessie zależało mi tylko na Odessie. Bałem się zawodu: Charkowskiej obojętności, jałtańskiej, śmierdzącej frytkami komercji albo dniepropietrowskiego nowobogactwa.
Wszyscy – rzecz wiadoma – kochają się w Odessie, szczególnie ci, którzy tu nigdy nie byli. Specjalnie osiedliłem się w centrum, żeby daleko nie chodzić. Najwyżej sześć domów od Mickiewicza i sześćset metrów od Puszkina. Ale wcale nie szukałem tych miejsc. Trafiłem na...

3588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]