Reklama

Nie zamykamy Taizé

Nie zamykamy Taizé

08.01.2006
Czyta się kilka minut
Poszerzanie oznacza przekraczanie granic. Brat Roger nie akceptował granic administracyjnych. Wierzył, że możemy stworzyć wspólnotę, gdzie takie rzeczy nie będą mieć miejsca. Poszerzanie zaczyna się w nas samych, gdy mamy bezgraniczną dobroć dla tych, z którymi stykamy się na co dzień. Odważamy się iść do ludzi, którzy cierpią, którzy są blisko i daleko. Odważamy się szukać dróg prawdziwej solidarności.
K

KRZYSZTOF DRWAL: - Jak Brat przyjął decyzję Brata Rogera, że zostanie przełożonym wspólnoty Taizé po jego śmierci?

BRAT ALOIS: - Byłem bardzo młody, kiedy mi to powiedział po raz pierwszy, w 1978 r. Miałem zaledwie 24 lata. Byłem zaskoczony, odpowiedziałem: “Nie mogę. Jestem zbyt młody". W odpowiedzi Brat Roger uśmiechnął się i odrzekł: “Będziesz moim następcą". Później nie rozmawialiśmy o tym wcale, choć czasami mi o tym przypominał, aż przyszedł czas, że zaczął rozmawiać z braćmi o wyznaczeniu następcy. Osiem lat temu Brat Roger znów poruszył tę kwestię. Wiem, że konsultował swoją wcześniejszą decyzję, a wreszcie ogłosił, że nowym przełożonym wspólnoty będę ja. W styczniu 2005 r., gdy stawał się coraz słabszy, powiedziałem mu, że jestem zbyt stary, aby objąć tę funkcję. Znów pojawił się uśmiech na jego twarzy. Jakby potwierdzenie, że jego...

6689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]