Reklama

Nie wystarczy reagować, trzeba przeciwdziałać

Nie wystarczy reagować, trzeba przeciwdziałać

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Kiedy przełożeni kościelni dowiadują się o wykorzystaniu seksualnym, którego sprawcami są duchowni, mogą zachować się na cztery sposoby...
P

Po pierwsze, mogą zaprzeczać: odmówić badania sprawy, minimalizować jej charakter, ignorować bądź obwiniać ofiary. Po drugie, mogą zareagować: ustanawiając komisje do weryfikacji takich skarg, zapewniając ofiarom pomoc, a duchownych--przestępców odsuwając od kontaktu z nieletnimi, a nawet laicyzując. Po trzecie, mogą działać proaktywnie i prewencyjnie, reformując struktury formacji w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wyświęcenia na księży osób z zaburzoną orientacją psychoseksualną. Po czwarte, mogą wprowadzić inicjatywy oparte na strategicznym planowaniu oraz zasadach postępowania, tak aby nie tylko słaba selekcja kandydatów do kapłaństwa, ale również struktury władzy kościelnej i mentalność korporacyjna nie przyczyniały się do "zamiatania spraw pod dywan" bądź "zaradzania kryzysowi" jedynie w celu uniknięcia zgorszenia.

Sprawa szczecińska pozostaje...

1874

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]