Reklama

Ładowanie...

Nie tylko wspólne korzenie

01.07.2013
Czyta się kilka minut
„Ze względu na nasze wspólne korzenie, chrześcijanin nie może być antysemitą” – powiedział Franciszek 24 czerwca.
P

Papież wspominał swoje przyjaźnie z Żydami: „Jako przyjaciele cieszyliśmy się obecnością drugiego, wzbogacaliśmy się nawzajem w spotkaniu i dialogu, w postawie wzajemnego otwarcia. A to pomogło nam wzrastać jako ludziom i jako wierzącym”.
Dobrze, że Franciszek przypomniał, iż chrześcijanin nie może być antysemitą. Być może jednak papież powinien był zdefiniować, co to znaczy być chrześcijaninem. Chrześcijanin nie może być antysemitą nie tylko ze względu na „wspólne korzenie” z judaizmem, ale przede wszystkim dlatego, że chrześcijanin jest człowiekiem i żyd także jest człowiekiem. Być może był to dobry moment na ujrzenie w żydach przede wszystkim ludzi, a nie „starszych braci w wierze” (Jan Paweł II) czy „ojców w wierze” (Benedykt XVI).
Chrześcijanin powinien być świadomy pełni człowieczeństwa swojego i każdego człowieka, bo Jezus umarł na krzyżu i...

2502

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]