Ładowanie...
Łatwiej dostać się do nieba

Artur Sporniak: Jaka jest najmocniejsza strona papieża Franciszka?
Abp Alfons Nossol: To człowiek, który się naprawdę mocno przejął Soborem Watykańskim II i opisem Kościoła jako wspólnoty ludu Bożego. Sobór ogłosił i nakreślił jego program Jan XXIII. Z kolei doprowadził go do końca i zaczął realizować Paweł VI – to był wielki człowiek, papież-cierpiętnik. Jan Paweł I miał niewiele czasu, bo jego pontyfikat trwał miesiąc. Ale kolejni papieże – Jan Paweł II i Benedykt XVI – Soborem żyli i usiłowali go realizować w życiu Kościoła Chrystusowego. I to się w dużej mierze udało.
Jaką najważniejszą zmianę wprowadził Sobór?
Dialog. Kościół zaczął dialogować z ludzkością, także sam z sobą – z całą wspólnotą ludu Bożego. Dialog jest językiem macierzystym ludzkości. Pomaga z wrogów uczynić przeciwników, a przeciwników przekształca w przyjaciół.
Ja...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]