Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nie ma mody na siedzenie

Nie ma mody na siedzenie

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Odkąd granice się otwarły, mniej kawalerki na rynku w Ryglicach. W zwykłe niedziele w kościele pełno miejsca w ławkach, a w święta nie ma gdzie szpilki wepchnąć.
M

Model pomnika już prawie gotowy. Można go oglądać w tarnowskiej pracowni rzeźbiarza Jacka Kucaby. Na podwyższeniu, nieco z tyłu, wyprostowana kobieta przy nadziei, długowłosa, z ustami wygiętymi w grymasie rozczarowania. To Matka.

Obok starsza pani, z lekkim, jakby odrobinę ironicznym uśmiechem na gładkiej twarzy. Żakiet z grubymi guzikami, torebka. Babcia. Trzyma za rękę wnuka w krótkich spodniach, który wyrywa się w kierunku małej kuli ziemskiej.

Cała trójka, odlana z brązu, ma stanąć w środku kaskadowej fontanny na rynku podtarnowskiego miasteczka Ryglice. Tak wymyślił burmistrz Bernard Karasiewicz. Chce wystawić pomnik emigrantom, niekoniecznie wesoły i pełen nadziei. Pomnik stanie na środku wielkiego rynku, obok figury św. Floriana, tak, żeby każdy, kto jeszcze nie wyjechał, a wyjechać zamierza, każdy, kto wrócił na moment i wyjeżdża...

9592

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]