Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nie ma miedzy, nie ma zająca

Nie ma miedzy, nie ma zająca

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Przeciwko sobie ma drapieżniki, choroby, rozwój infrastruktury i zmiany w rolnictwie. Pospolity niegdyś w Polsce zając walczy o przetrwanie.
S

Statystyki nie pozostawiają złudzeń i potwierdzają jedynie to, co widać - a raczej, czego nie widać - z okien pociągu czy samochodu. Nieodłączny fragment polskiego pejzażu, jakim był zając szarak, czyli lepus europaeus europaeus, znika w błyskawicznym tempie. Według danych Ministerstwa Środowiska na początku lat 90. w całym kraju żyło ok. 1,2 mln zajęcy, choć są i szacunki, według których było ich ponad trzykrotnie więcej. Z ostatnich danych Polskiego Związku Łowieckiego wynika, że szaraków w Polsce zostało co najwyżej pół miliona, i mimo podejmowanych przez myśliwych i Lasy Państwowe akcji nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie trend miał się odwrócić. Istnieje nawet ryzyko, że za kilkadziesiąt lat Polska upodobni się do Niemiec, gdzie widok szaraka wyciska łzy z oczu miłośnikom przyrody.

Najgorzej sytuacja wygląda na północy i zachodzie kraju. W ...

8077

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]