Reklama

Ładowanie...

Nie ma dnia bez zgłoszenia o wilku potrąconym lub zastrzelonym

19.02.2023
Czyta się kilka minut
Mimo reżimu ochronnego aż 147 wilków ginie w Polsce rocznie od strzału z rąk kłusowników. A śledztwa są umarzane z powodu niewykrycia sprawcy lub niskiej szkodliwości społecznej.
Wilczyca w karpackim lesie. Zdjęcie zrobiono w listopadzie 2022 r. Kilka tygodni później ona (lub jej bardzo podobna siostra) została zastrzelona przez człowieka. / ZENON WOJTAS
C

Ciało leżało na opadłych dębowych liściach, pod koroną jodły, kilka metrów od drogi. Na wzniesieniu – może dlatego musiało minąć kilka dni, zanim je znaleziono. Dopiero wtedy pracująca w znajdującej się 100 metrów dalej agroturystyce Ukrainka uświadomiła sobie, że parę dni wcześniej słyszała wystrzał. Był 27 grudnia, więc pomyślała, że ktoś przygotowuje się do sylwestra. Przecież w zapowiedniku – w ukraińskim systemie prawnym to najwyższa forma ochrony przyrody – na terenie parku narodowego, polować się nie powinno.

Huta Polańska to południowy skraj Magurskiego Parku Narodowego w Beskidzie Niskim. We wsi kończy się asfalt, dalej jest już tylko żółty szlak turystyczny, 45 minut do granicy ze Słowacją. Nie dość więc, że wilk to gatunek chroniony, to na dodatek znajdował się na obszarze objętym ochroną.


...

24229

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]