Reklama

Ładowanie...

Nie ma bata

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Sylwia Chutnik: Nie akceptuję podniecania się krwią dzieciaków, które my, kobiety, rodzimy, a ktoś inny wysyła do zbrojnych konfliktów. Budzi się we mnie agresja, kiedy słyszę, że Powstanie Warszawskie było najważniejszym momentem w polskiej historii nowożytnej. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
Julia Lesiak-Paleta, "Śniłem o oceanie", olej i tusz na płótnie, 2009, www.julialesiakpaleta.com
K

Katarzyna Kubisiowska: Co pamiętasz z epoki PRL-u?

Sylwia Chutnik: Najwyraźniej to jego upadek. W 1989 r. miałam 10 lat. Prowadziłam pamiętnik, w którym pisałam, że w telewizji ciągle mówią o Okrągłym Stole i to jest wkurzające, bo dobranocka się opóźnia. Mam taki wpis: tańczę na dywanie przebrana w jakąś kieckę i śpiewam "okrągły stół, o nim mówią wciąż", na melodię hitu Madonny "Like a virgin". W tym czasie napisałam też piosenki o Piłsudskiej, żonie marszałka, ale przepadły.

Pochodzisz z domu, gdzie się rozmawiało o polityce?

Mój dom nie był ani z Solidarności, ani z komuny. Myślę, że był taki średni na jeża. Tata czasem miał opozycyjne zrywy. Na przykład telewizyjny Dziennik przerywała informacja, żeby zamrugać w oknie światłem na znak poparcia opozycji, więc on szybko latał i mrugał....

16565

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]