Reklama

Ładowanie...

Nie jesteś szmatą. Nikt nie jest. O rekolekcjach w Toruniu

29.03.2023
Czyta się kilka minut
W drastycznym przedstawieniu w trakcie rekolekcji w Toruniu doszło do etyczno-religijnej aberracji na kilku poziomach. Była to koszmarna próba wzbudzenia w młodych ludziach poczucia winy.
Piotr Sikora / Grażyna Makara
R

Rekolekcje dla młodzieży szkół średnich w Toruniu miały formę przedstawienia teatralnego zawierającego scenę, w której mężczyzna stosuje przemoc i poniża kobietę – zdzierając z niej spodnie, zakuwając w obrożę, bijąc, zamykając w klatce i wyzywając ją od „dziwek” i „kundli”.

Większość słusznych głosów oburzenia skupia się na tym, że młodzież nie powinna być narażona na oglądanie scen przemocy z wyraźnie seksualnym podtekstem, nawet jeśli to tylko przedstawienie. Jest oczywiste, że może to spowodować więcej szkód psychicznych i duchowych niż jakiegokolwiek pożytku. Organizator rekolekcji – Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej –przeprosił za to, co się stało, tłumacząc się, że za formę wydarzenia odpowiadała zaproszona grupa świeckich ewangelizatorów, z którymi natychmiast zaprzestano współpracy.

Szkodliwość rekolekcyjnego przedstawienia nie ogranicza się jednak do...

4417

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


ogłoszenie społeczne

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]