Reklama

Nie było lata

Nie było lata

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Nie było lata. Nie było letnich rozrywek ani ciekawostek. W Zatoce Gdańskiej zjawił się wprawdzie karłowaty wieloryb, ale potraktowano ten fakt ze zdumiewającą o tej porze roku powściągliwością. Gdzież tam wielorybowi do rzeczy naprawdę ważnych!
N

Nie było lata. Tygodniami ślimaczył się spektakl zrywania rządzącej koalicji. W akcie trzynastym przybrał on postać dramatycznego (a może groteskowego?) oskarżania wszystkich przez wszystkich. Krąg podejrzanych rozrastał się bez końca, krąg wiernych świętej idei kurczył się w coraz szybszym tempie.

Nie było lata. Premier mówił (słowami Ujejskiego) o "innych szatanach", zdymisjonowany wicepremier (słowami Wyspiańskiego) o "chocholim tańcu" i (to jego własne wzbogacenie autora "Wesela") "padaczce PiS-u". Drugi zdymisjonowany wicepremier wreszcie przeczytał "Trans-Atlantyk" i bardzo się zgorszył. Sprzyjających rządowi publicystów zaczęła gnębić bezsenność i melancholia. Widoczna była nieobecność likwidatora WSI.

"Nie było lata. Jesień szła od wiosny/Jak ziąb - od wody, jak od dzwonu kręgi". Myślę o tej nadchodzącej jesieni raczej z obawą niż z...

945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]