Reklama

Ładowanie...

Nicawim. Wajelech

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Księga Powtórzonego Prawa 29, 9 - 31, 30
T

Tego dnia wszyscy stajemy przed Panem" - zaczyna się ostatnie przed Nowym Rokiem czytanie Tory. Dwa są znaczenia tych słów. "Tego właśnie dnia" Mojżesz na równinach Moabu potwierdził przymierze Izraela z Bogiem. Ale słowa "tego dnia" odnoszą nas również do sądu, który w każdy kolejny Nowy Rok Bóg sprawuje nad nami. Decyduje się wtedy los. Zostajemy zapisani do jednej z ksiąg: życia albo śmierci.

Prorok ogłosił, że Bóg zawarł "dziś" przymierze. Zawarł je nie tylko z tymi, którzy są obecni nad rzeką Jordan, ale i z tymi, których fizycznie tam nie było. Znawcy Pisma powiadają: chodzi o przyszłe pokolenia. Bóg przymierzem objął cały lud od zarania do dzisiaj. Dawni mędrcy mówią, że w swej historycznej całości został wezwany do przymierza, ponieważ Najwyższy wypuścił go z niewoli egipskiej, a Izrael mógł zaistnieć dzięki i w danej mu wolności. Możemy też rozumieć...

4593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]