Reklama

Nic prócz popiołu

Nic prócz popiołu

10.10.2006
Czyta się kilka minut
Na kilka dni przed podróżą Benedykta XVI do Bawarii wydawnictwo Herder opubli­kowało jego przemówienie z Birkenau uzupełnione trzema esejami. Autorami są Elie Wiesel, Władysław Bartoszewski i ks. Johann Baptist Metz. To nowa odsłona dialogu w cieniu Auschwitz.
fot. W. Wylegalski
A

Adolf Gawalewicz, numer 9225, przetrwał Auschwitz i Birkenau, Buchenwald, Dorę, Ellrich i Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu trafił do Szwecji. Gdy leżał na noszach na molo w Göteborgu, usłyszał od wolontariuszki z Czerwonego Krzyża: "Nieprawdaż, życie może być jednak piękne, na świecie jest całe mnóstwo dobrych, uczynnych, życzliwych ludzi".

Gawalewicz odparł: "Tak pani mówi, bo tak wypada, tak trzeba mówić do ludzi w naszej sytuacji. Ale załóżmy teoretycznie mały eksperyment: sto takich jak pani lub może jeszcze lepszych - o ile istnieją - dobrych ludzi zamykamy na osiem dni w towarowym wagonie i nie dajemy im nic do jedzenia i ani kropli, powtarzam: ani kropli wody. Dziewiątego dnia możemy zorganizować, przynajmniej z tymi, co wyjdą żywi z owego wagonu, zebranie dyskusyjne na temat dobrych z natury ludzi. Towarzystwo będzie już do tematu jako tako przygotowane...

12086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]