Ładowanie...
Każdy będzie siadywał pod swą winoroślą

ZUZANNA RADZIK: - Po wizycie Benedykta XVI w Auschwitz kard. Jean-Marie Lustiger powiedział: "byliśmy świadkami historii". Czy naprawdę?
MICHAEL A. SIGNER: - Było to wydarzenie znaczące dla historii stosunków chrześcijańsko-żydowskich, mające szczególne znaczenie dla pojednania między żydami i katolikami w Polsce, jak również dla pojednania między polskimi i niemieckimi chrześcijanami. Nie jestem natomiast pewien, czy wizyta Papieża w byłym nazistowskim obozie zagłady była rzeczywiście znacząca w szerszym ujęciu, dla historii Europy. Mieszkańcy Zachodu nie są już dziś chętni do spoglądania w przeszłość, szczególnie w jej mroczną stronę - na współudział w mordach II wojny światowej. W ostatnich dziesięcioleciach brakowało im cierpliwości do analiz historycznych; ludzie nie mogli znieść faktu, że historycy zajmują się sprawami kontrowersyjnymi. Woleli zwracać...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]