Reklama

Mesjasz w Łomżyńskiem

Mesjasz w Łomżyńskiem

18.07.2006
Czyta się kilka minut
W weekend po 10 lipca władze miasteczka zapraszają obywateli na "Dni Jedwabnego. Czy to święto może się prawdziwie udać, jeśli pominie się historię własnego miasta? Jaki komunikat wysyłają starsi tej społeczności młodym, skoro kilka dni wcześniej nie płaczą wspólnie z Synagogą nad losem jedwabieńskich Żydów?.
Fot. K. Miller-Agencja Gazeta
O

O Martinie Buberze opowiada się, że na pewnym spotkaniu poświęconym dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu miał powiedzieć: "Szanowne Panie i Szanowni Panowie, tak naprawdę mamy wiele wspólnego ze sobą. Wszyscy oczekujemy na Mesjasza. Wy wierzycie, że już przyszedł, znowu odszedł i kiedyś powróci. Ja wierzę, że dotąd jeszcze nie przyszedł, ale że nadejdzie. Dlatego czynię Państwu pewną propozycję: pozwólcie, że będziemy razem oczekiwać. A kiedy On przybędzie, zapytamy Go po prostu: Czy byłeś tu już raz? I wtedy żywię taką nadzieję, że będę stał bardzo blisko Niego i będę szeptał Mu do ucha: Nie odpowiadaj!".

I

Po Holokauście wiara niejednego człowieka została zachwiana. Niektórzy utracili ją bezpowrotnie. Jednak wielu żydów nadal nie przestaje oczekiwać na przyjście Mesjasza. Dlatego pięć lat temu w Jedwabnem, na grobach...

28549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]