Reklama

Nędznik i dłużnik (24. niedziela zwykła)

Nędznik i dłużnik (24. niedziela zwykła)

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Lubię wracać do "Nędzników Victora Hugo. To arcydzieło literatury przekazujące skomplikowaną prawdę o tym, do czego zdolny jest człowiek. Główny bohater Jean Valjean jest galernikiem, który przechodzi duchową metamorfozę. Pod wpływem spotkania z biskupem troszczącym się o ubogich Valjean z przestępcy staje się sprawiedliwym mężem.
Z

Zanim jednak to nastąpi, w jego życiu ma miejsce odrażający epizod. Obdarowany przez biskupa srebrnymi lichtarzami i sztućcami były galernik przypadkowo wpada na biednego, ale szczęśliwego kominiarza, przebiegle kradnąc mu monetę - dzienne wynagrodzenie za niebezpieczną pracę przy czyszczeniu kominów. Opamiętanie przychodzi za późno. Kominiarczyk ucieka, przeklinając galernika. Moneta została w rękach nędznika, paląc jego dłonie, umysł i serce niczym rozżarzony węgiel wydobyty z ogniska.

Piotr zapytał Jezusa o granice przebaczenia innym ich wykroczeń. Chrystus stwierdził, że nie ma granic przebaczenia. Bóg najpierw darował nam niebotyczne winy, co jest równoznaczne z obdarowaniem człowieka zbawieniem. A skoro człowiek otrzymał zbawienie, czymś naturalnym powinna być radość życia i chęć obdarowania tą radością innych.

Niestety, nielitościwy...

2786

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]