Reklama

Nawyk tak silny

Nawyk tak silny

10.04.2005
Czyta się kilka minut
5 kwietnia 1995 r., w związku z 50-leciem naszego pisma, Papież napisał list do Jerzego Turowicza: Otrzymałem jubileuszowy numer »Tygodnika Powszechnego«. Czytam z zainteresowaniem teksty, jakie w nim zamieszczono. »Czytam i wspominam...« - jak kiedyś napisała Zofia Starowieyska-Morstinowa. Jest to bowiem równocześnie jakiś ważny i długi fragment mojego własnego życia.
W

W 1949 r. 29-letni wówczas ks. Karol Wojtyła przyniósł do redakcji “TP" swój pierwszy artykuł, “Mission de France". “Potem publikowałem wielokrotnie - wspominał Jan Paweł II. - Były to artykuły i utwory poetyckie. (...) Tak więc Złoty Jubileusz »Tygodnika Powszechnego« przeżywam nie tylko w znaczeniu przedmiotowym, ale także jako cząstka tego podmiotu". Cząstka, ale przede wszystkim protektor i przyjaciel pisma, wspierający je jako biskup zarówno wobec władz komunistycznych, jak i podczas burz w Kościele, utrzymujący z redakcją regularny kontakt, zapraszający ją na spotkania, będący dla niektórych jej członków kimś bardzo bliskim.

Nic dziwnego, że po wyborze kardynała Wojtyły na Papieża jego kontakty z “Tygodnikiem" nie ustały. Ks. Adamowi Bonieckiemu powierzył kierowanie polską edycją “L’Osservatore Romano", co - jak dziś wspomina nasz Naczelny - nie u...

6009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]