Reklama

Włoch, który pozostał Polakiem

Włoch, który pozostał Polakiem

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Potrzebowałem osiemnastu lat, aby rozpocząć pracę nad tym filmem. Może to dużo, ale najwyraźniej pomysł musiał dojrzeć, musiałem spotkać odpowiednich ludzi... Wciąż odrzucano różne próby scenariuszy, aż wreszcie wziął się za to Giacomo Battiato.
Gian Franco Svidercoschi z Janem Pawłem II, 1 stycznia 1983
Ś

Świderkowscy mieszkali ponoć kiedyś w okolicach Lwowa. Mój pradziad ze strony ojca przyjechał do Włoch po którymś z nieudanych powstań (prawdopodobnie styczniowym) i zamieszkał w okolicach Werony. Nie udało mi się dokładnie zbadać historii przodków, nie znalazłem żadnych krewnych ani ludzi noszących to nazwisko. Choć nie mówię po polsku - wiem dobrze, gdzie są moje korzenie. Pamiętam doskonale sen, który miałem którejś nocy, w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Poczułem się źle i śniło mi się, że umieram. Prosiłem żonę, żeby pochowała mnie w Krakowie, nad Wisłą, naprzeciwko Wawelu. Ale zainteresowanie Polską wynika nie tylko z mojego pochodzenia. Zawsze bardzo interesowałem się Kościołem, katolicyzmem, historią. Podczas Soboru poznałem Wyszyńskiego i Wojtyłę, i fascynacja krajem nad Wisłą się pogłębiła.

"Chciałem Panu pogratulować...

15382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]