Reklama

Naukowcy w nowych butach

Naukowcy w nowych butach

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Profesja pracownika nauki wymaga dziś dodatkowych umiejętności, związanych z wypełnianiem skomplikowanych wniosków i nerwowym oczekiwaniem na wyniki licznych konkursów. Łatwo zrozumieć opór części środowiska.
D

Dla przeszło stu tysięcy pracowników naukowych październik 2011 r. nie oznacza zwykłego początku kolejnego roku akademickiego. Właśnie weszły w życie ustawy, które w istotny sposób zmienią codzienność pracy naukowej i dydaktycznej. Oby na lepsze.

Koniec ciepłych posad?

Nie od razu, bo część przepisów obejmuje dwuletnie vacatio legis, ale sporo zmieni się w procedurze awansu zawodowego. Zgodnie z wchodzącą w życie reformą, stanowiska dydaktyczne na uczelniach publicznych będą obsadzane wyłącznie w drodze konkursów, upowszechnianych w ramach ogólnopolskiego słupa ogłoszeniowego, a nauczyciele akademiccy będą musieli zwolnić zajmowane stanowisko, jeżeli ich praca dwa razy z rzędu zostanie oceniona negatywnie - taka ewaluacja będzie miała miejsce nie rzadziej niż co dwa lata, a w przypadku profesorów tytularnych - co cztery....

12634

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]