Reklama

Ładowanie...

Nauka widzenia

18.06.2007
Czyta się kilka minut
W Polsce sztuki wizualne nie cieszą się szczególną estymą - nawet w środowiskach inteligenckich, gdzie malarstwo, rzeźbę, nie mówiąc już np. o wideo albo instalacji, zwykło się określać mianem "plastyki, przejętym wprost z peerelowskiej szkoły.
Zofia Kulik „Gotyk międzynarodowy”
N

Na początek krótki quiz bez nagród. Co to jest perspektywa odwrócona? Na czym polega technika tempery? Kiedy i gdzie zaczęto malować na płótnie? Jaki tytuł nosiło najsłynniejsze czasopismo francuskich surrealistów? Z jakim kolorem należy wiązać twórczość Yvesa Kleina?

Nie chciałabym, by ci, którzy znają odpowiedzi, poczuli się niedocenieni porównaniem do francuskich nastolatków. A jednak przed dwoma laty poprawnych odpowiedzi na większość z tych (i parę innych) pytań udzieliło 80 procent licealistów w prowincjonalnym bretońskim Lannion, choć w Luwrze czy Centre Pompidou bywają oni być może nie częściej niż mieszkańcy Pułtuska w Muzeum Czartoryskich albo na Zamku Ujazdowskim.

Winna jest literatura

Tymczasem w Polsce sztuki wizualne nie cieszą się szczególną estymą - nawet w środowiskach inteligenckich. Co więcej...

8654

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]