Reklama

Malarstwo jest już stare

Malarstwo jest już stare

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Warszawska Zachęta zorganizowała wystawę laureatów Nagrody im. Jana Cybisa. Intrygującą, bo stawiającą ważne pytania o przeszłość polskiego malarstwa.
Jan Dobkowski, Euforia, 1973 ZACHĘTA NGS / MAT. PRASOWE
W

W1972 r. umarł Jan Cybis. W kolejnym roku Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) po raz pierwszy przyznał nagrodę jego imienia, która do dzisiaj jest najbardziej prestiżowa w swej dziedzinie. Nazwiska uhonorowanych pozwalają lepiej zrozumieć historię naszej sztuki i rządzące nią mechanizmy. Tryb przyznawania nagrody odzwierciedla bowiem – jak zauważył Jarosław Modzelewski, jeden z laureatów – „stan środowiska malarzy”.

Dzieje nagrody pozwalają zrozumieć podziały artystyczne, ideowe, ale też środowiskowe. Często była ona ostatecznym potwierdzeniem znaczenia. Nagradzano artystów uznanych, cenionych, których twórczość była czymś więcej niż tylko sezonową modą. Jednak uderzające jest, że zaledwie 11 laureatów urodziło się po 1945 r. (najmłodszy, Grzegorz Sztwiertnia, w 1968 r.). Stateczność, wręcz salonowość długo była siłą tej nagrody, ale dzisiaj stała się jej słabością....

9071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]