Reklama

Nauka pod lipą

Nauka pod lipą

30.09.2013
Czyta się kilka minut
To szok! Znaleźliśmy życie w kosmosie! Spielberg miał rację: E.T. istnieje!
Rys. Marek Adamik
Z

Zwróciłem Państwa uwagę? No, właśnie: nic tak szybko nie przyciąga uwagi jak ogłoszenie odkrycia, które może wywrócić do góry nogami cały nasz świat. Zwłaszcza gdy podpisane jest listą nazwisk z przedrostkami „prof.” czy „dr”.
INWAZJA KOSMICZNYCH GLONÓW
Kiedy zespół brytyjskich naukowców ogłosił niedawno, że w próbkach z najwyższych partii atmosfery znaleziono drobnoustroje, które niemal na pewno nie pochodzą z naszej planety, rozpętała się medialna burza. Tyle że odkrycie okazało się klasyczną naukową lipą.
Richard Feynman, legendarny fizyk i laureat Nagrody Nobla, zwykł mawiać studentom: „Pierwsza zasada nauki brzmi: nie okłamuj samego siebie. Problem w tym, że samego siebie najłatwiej nabrać”.
Wróćmy do „kosmicznych” mikroorganizmów. Brytyjski zespół wysłał w stratosferę, na wysokość 22 km, balon badawczy z urządzeniami do pobierania próbek...

9183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]