Reklama

Natomiast

Natomiast

12.04.2021
Czyta się kilka minut
C

Czasy są ciężkie, to wie każdy, i z ciężkości tej wynika problem być może dla szerszego ogółu nieważny, ale z pewnością intrygujący dla ludzi bystrych, utalentowanych gimnastycznie i bardzo znużonych grozą codzienności.

Oto zajmiemy się dziś – jak robimy to co jakiś czas – słowami szokująco nadużywanymi. Bo jakże inaczej nazwać tych kilka jedno- i dwusylabowych wulgaryzmów – uzusów, bez których po prostu polszczyzny by nie było, bo rozpłynęłaby się ona jak kostka rosołowa w – dajmy na to – angielszczyźnie. Tak, hardo to od dawna głosimy, że tylko zestaw polskich brzydkich słów daje prawdziwe życie naszemu językowi i chroni go od strupieszenia, czyli od ostatecznego złacinnienia. Ot, weźmy jakiekolwiek z sugerowanych tu słów, powszechnie znanych, używanych w każdej okoliczności, słyszanych od Bugu do ujścia Warty, i chwilę sobie z nim poćwiczmy. Rozciągnijmy je. Bardzo, albo...

4135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cała polska rzeczywistość jest dzis jednym wielkim wulgaryzmem, który przeciez nie spadł z nieba sześć lat temu, ale (natomiast!) został wydobyty z rynsztoka i dowartosciowany. Jeden z jego składowych doczekał sie nawet ostatnio uhonorowania w postaci pojawienia sie w podreczniku jezyka polskiego dla dziatek przez duo miejscowe Czarnek - Gliński. Mam na mysli piosenke Zenka Martyniuka, której tekst bedzie odtąd przedmiotem analizy jezykowej.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]