Nasze biedy

W przykazaniu "Miłuj bliźniego jak siebie" nie chodzi o sprawiedliwość, ale raczej o zasadę: żeby kochać, musisz wiedzieć, kim jesteś. "Jednak prawda - pisze Jean Vanier w książce "Tajemnica Jezusa" - często jest przed nami zakryta, dlatego potrzebujemy czasu i pomocy, by ją rozeznać. Często możemy znaleźć prawdę dopiero wtedy, gdy pozwolimy runąć niektórym naszym złudzeniom dotyczącym życia, naszego życia".

16.12.2008

Czyta się kilka minut

Boże Narodzenie można przeżywać jako święto złudzeń. Oto świat, który nas otacza, puchnie od dekoracji. Za dekoracjami z łatwością można się ukryć. Można ukryć za nimi biedę świata: ludzi odrzuconych, samotnych, zmagających się z cierpieniem w opuszczeniu. Można też ukryć własną biedę: wszystko, co w naszym życiu porwane, niestabilne, co budzi lęk, co uwiera. Im więcej czasu poświęcimy dekoracjom, im staranniej je ustawimy, tym większa szansa, że zachowamy dobre samopoczucie.

Można też przeżywać Boże Narodzenie jako święto deziluzji. To niewątpliwie trudniejsza droga, bo dobre samopoczucie jest czymś cennym, w codziennym życiu niezbędnym i pożądanym przy świątecznym stole. Tymczasem odzieranie ze złudzeń oznacza dopuszczenie pewnego ryzyka, niepokoju, niewygody. W końcu chodzi o kilka pytań, które uderzają w samo serce iluzji. Co "niesie" moje życie? Czego naprawdę pragnę? Czy to, czym się otoczyłem, co już zgromadziłem, co potrafię i o co dbam - to już jest t o? Właśnie t o? A moje relacje? Kim jestem - nie tylko sam? Kim jestem z ludźmi? Kim zapełnił się mój świat? Czy jestem im coś winien? I kogo w nich widzę?

Za dużo pytań... Ale pytania są niezbędne. W wigilijną noc Bóg sam zjawia się jako wielkie pytanie. Jeżeli to dziecko jest Bogiem, to kim jestem ja, który na nie patrzę? Gdzieś na Bliskim Wschodzie, gdzieś obok, gdzieś w moim domu, we mnie... Małe dziecko, które żeby przeżyć, musi być otoczone czułością, dla którego trzeba porzucić inne zajęcia, o które trzeba się bać, bo jest kruche, jak wszystkie ludzkie dzieci. Do czego wzywa mnie ten obraz? Bo wzywa mnie na pewno.

Św. Cyryl Jerozolimski napisał, że jeśli wcielenie było czystą imaginacją, to i zbawienie będzie czystą imaginacją. Jeżeli to dziecko nie jest Dzieckiem, wszystko jest grą złudzeń.

Człowiek szuka prawdy, pyta o prawdę - i boi się prawdy. Dziś boi się nawet samego pojęcia prawdy, bo boi się dyktatu, władzy, a skrycie może także boi się samego siebie... Prawda Betlejem jest prawdą o naszej słabości, bezbronności, o naszych granicach - które Bóg przekracza, żeby być równie jak my słaby i bezbronny. Jeżeli noc Bożego Narodzenia jest nocą pokoju, to właśnie dlatego, że wobec Dziecka stajemy rozbrojeni. I my, i On.

Dlaczego tak się dzieje? Nie wiem. Wiem tylko, że prawda Betlejem - prawda o słabości - w tajemniczy sposób niesie w sobie nadzieję. Inne życie jest zawsze możliwe. Żadna bieda nie jest biedą ostateczną. A jeśli nawet, i jeśli coś w nas buntuje się przeciwko temu, bunt nie musi oznaczać rezygnacji. Nasze drzwi mogą pozostać otwarte. Więcej - możemy porzucić bezpieczne miejsca i wyjść ku nieznanemu...

Jest pewna modlitwa, którą bardzo lubię. Podobno jej autorem jest św. Efrem, teolog i poeta żyjący w IV wieku w Edessie. Modlitwa ta jest bardzo prosta i zawiera wszystko, czego potrzebuje człowiek, który staje wobec Dziecka:

Panie i Władco mojego życia,

oddal ode mnie lenistwo, przygnębienie,

żądzę władzy i puste słowa.

Daj swojemu słudze

ducha czystości, pokory,

cierpliwości i miłości.

Tak, mój Królu,

pozwól mi ujrzeć moje grzechy

i nie sądzić bliźniego.

Albowiem Tyś jest błogosławiony

na wieki wieków.

Amen.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Jako poeta debiutował w 1995 tomem „Wybór większości”. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu” (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995), a także Nagrody… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2008