Reklama

Narodziny schizmy

Narodziny schizmy

04.10.2007
Czyta się kilka minut
Historia degenerowania się kultu wekskomunikowanej niedawno Armii Maryi pokazuje, do czego może doprowadzić charyzmat osoby, która stawia się ponad Kościołem. Przywodzi to na myśl mariawitów, kazimierskie betanki, ale także przestrogi kard. Dziwisza wygłoszone na ostatnim spotkaniu biskupów.
Marie-Paule Giguere
B

Był rok 1987, a Armia Maryi istniała już 12 lat. Arcybiskup Quebecu kard. Louis-Albert Vachon cofnął ruchowi status stowarzyszenia pobożnego (czyli zatwierdzonego przez Kościół stowarzyszenia wiernych zaangażowanych w działalność religijną bądź charytatywną) i zakazał mu sprawowania jakiegokolwiek kultu na terenie diecezji. Od tego momentu ruch założony przez matkę Marie-Paule Gigu?re oddalał się coraz bardziej od Kościoła.

Ostateczny termin okazania posłuszeństwa Rzymowi minął 31 maja 2007 r. 3 czerwca ks. Jean-Pierre Mastropietro, będący duchowym zwierzchnikiem ruchu, nielegalnie wyświęcił sześciu kapłanów ze Wspólnoty Synów Maryi (wcześniej udzielił święceń pięciu diakonom). Kard. William Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, 11 lipca 2007 r. ogłosił, że święcenia są nieważne, a ich szafarz popada w ekskomunikę latae sententiae z powodu uzurpowania...

19370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]