To nie jest Matka Boża

12 września po pół roku śledztwa ekskomunikowano członków kanadyjskiej wspólnoty Armia Maryi. "Nie było innego rozwiązania - czytamy w dokumencie.

17.09.2007

Czyta się kilka minut

 /
/

Już w 2001 r. kanadyjski episkopat w nocie zaaprobowanej przez Kongregację Nauki Wiary uznał Armię za "realne niebezpieczeństwo dla Kościoła katolickiego". W marcu b.r. kard. Marc Quellet, biskup Quebeku, określił wspólnotę jako niekatolicką.

Cierpliwość się wyczerpała, kiedy w czerwcu zgromadzenie wyświęciło sześciu księży bez wiedzy i zgody lokalnego biskupa. Za taki czyn na katolika spada ekskomunika "latae saententiae", czyli automatyczne wyłączenie z Kościoła. Nota Kongregacji jedynie ten fakt potwierdza.

Ruch pozostawał w konflikcie ze Stolicą Apostolską od ponad 20 lat: jego członkowie podkreślali swoją przynależność do Kościoła, ale nadawali sobie przywilej "dodatkowych wierzeń". Założycielkę wspólnoty, Marie-Paul Gigu?re, uważali za wcielenie Maryi Niepokalanej.

Giguere urodziła się w 1921 r. w Quebeku. W wieku 23 lat wyszła za mąż, miała pięcioro dzieci. Ten okres wspominała później: "to był akt heroizmu, czułam się złamana, ale duchowo byłam szczęśliwa".

W 1957 r., wysłuchawszy rady "czterech tajemniczych osób, które przychodziły do mnie jedna po drugiej, nie wiedząc nic o sobie", umieściła dzieci w szkole z internatem, a następnie wyprowadziła się od męża i zamieszkała u matki. Rok później, jak utrzymuje, usłyszała głos Boga, który zlecił jej misję uświęcania dusz poprzez przyjęcie charyzmatu "potrójnej bieli" (wierność Eucharystii, Maryi i papieżowi). Dowiedziała się też, że będzie prześladowana przez biskupów i niczym Chrystus ukrzyżowana.

W 1971 r. podczas pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej w Etchemin Gigu?re założyła Armię Maryi. Wspólnota składała się z: "synów" (księża) i "córek" (zakonnice) oraz świeckich. Ówczesny biskup Quebeku zezwolił ruchowi na swobodną działalność w diecezji. Po kilku latach Gigu?re zaczęła o sobie mówić jako o "mistycznej inkarnacji" Matki Bożej. Na wezwanie założycielki Armia Maryi podjęła działania na rzecz ogłoszenia dogmatu o współodkupieniu grzeszników przez Maryję.

W 1987 r. nowy ordynariusz Quebeku, kard. Louis-Albert Vachon, zakazał ruchowi działalności i wyliczył poważne błędy w jego doktrynie, co cztery lata później potwierdził Jan Paweł II. Działania te nie przyniosły efektu. Dlatego w 2000 r. kard. Joseph Ratzinger jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary w surowo sformułowanym dokumencie odebrał Armii Maryi kanoniczny status "stowarzyszenia pobożnego".

Wspólnota Armii Maryi liczy obecnie 25 tys. członków w 14 krajach świata.

MaM / National Post, CNA, EAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2007