Reklama

„Nana”, „Judasz” i „Herkules”

„Nana”, „Judasz” i „Herkules”

05.03.2008
Czyta się kilka minut
Teatr Ósmego Dnia jest w zasadzie jedynym polskim teatrem wywodzącym się z ruchu studenckiego lat 70., który trwa w niemal niezmienionym składzie, przygotowując wciąż nowe spektakle o zaangażowanej wymowie i konsekwentnie offowej stylistyce. Niezależnie od oceny dzisiejszych dokonań poznańskiemu zespołowi należy się poczesne miejsce nie tylko w dziejach krajowej kontrkultury, ale też historii rozumianej znacznie szerzej.
"

"Poznańska opozycja wątpi w swoje możliwości, ponieważ należy do niej Stanisław Barańczak, czterech młodych pisarzy, 10 członków Teatru Ósmego Dnia oraz około 20 studentów, głównie filologii polskiej" - informował jeden z tajnych raportów z lat 70. Mimo to wywrotową wobec systemu działalność Teatru traktowano na tyle poważnie, że śledzeniem artystów zajmowało się niemal 50 tajnych współpracowników. Zapisywali wszystko - od faktów z prywatnego życia członków grupy po szczegóły dotyczące samych inscenizacji, które groteskowo, nieporadnym językiem usiłowali skrupulatnie zanalizować. Ponieważ jednak antypaństwowy charakter spektakli "Ósemek" nie mógł być wystarczającym powodem, by artystów karać, nieustannie stawiano im zastępcze zarzuty: o chuligaństwo, nadużywanie alkoholu czy nawet... "próbę wyłudzenia ulgowego przejazdu kolejowego". Poważniejsze represje przyszły później, w ...

2924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]