Reklama

Sprawiedliwość i miłosierdzie

Sprawiedliwość i miłosierdzie

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Dziś wiemy, że byli. Zastraszeni, złamani szantażem albo "chytrzy, którzy myśleli, że coś uzyskają, np. przy budowie kościoła. Zgorzkniali i wściekli na biskupa, przekupieni, którzy się połakomili na paszport albo korzyści materialne. I jeszcze te postacie trudne do pojęcia, ludzie, którzy z pasją szpiegowali środowiska kościelne. Pozostały po nich pękate tomy donosów pisanych... właściwie nie wiadomo dlaczego.
(fot. T. Gotfryd/visavis.pl)
W

Współpracę proponowali mi cztery razy. Drugi raz w późnych latach 60., trzeci we wczesnych 70., czwarty w Rzymie w roku 1980. Po raz drugi było tak: miałem pojechać z moim klubem wysokogórskim na obóz w słowackie Tatry. By przekroczyć granicę, konieczna była tzw. "wkładka paszportowa", chudy pseudopaszporcik na określone kraje. Więc składanie podania na milicji, ankieta: imię, nazwisko, data urodzenia, zawód, krewni za granicą, cel podróży i takie tam. "Wkładka" nie była łaską tej miary, co paszport. Z reguły otrzymywało się ją dość łatwo.

Ubek zły i dobry

Po długim oczekiwaniu wezwano mnie w tej sprawie na milicję. Przepustka, potem na któreś piętro. Pokój, za biurkiem przysadzisty cywil, który z miejsca zaczął na mnie krzyczeć, że znają moją działalność, że wszystko wiedzą, że jeśli nie zmienię postawy, nigdzie nie wyjadę,...

19468

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]