Reklama

Ładowanie...

Najtrudniej jest nie grać

29.01.2017
Czyta się kilka minut
Ryzykowny koncept, zaskakująco przystępne brzmienie i bezprecedensowo entuzjastyczne recenzje krytyki. Album „Elite Feline” grupy Lotto pokazuje, co się dzieje, gdy doświadczeni improwizatorzy postanawiają nie kombinować.
Lotto: Łukasz Rychlicki, Mike Majkowski i Paweł Szpura, Warszawa, 2016 r. Fot. Albert Zawada / AGENCJA GAZETA
W

W ostatniej dekadzie nie było na polskim rynku płyty, która pogodziłaby gusta tak wielu krytyków. Album „Elite Feline” zespołu Lotto wygrał w cuglach w rankingach przeprowadzonych przez „Gazetę Wyborczą” (wzięło w nim udział 40 recenzentów), anglojęzyczny portal Beehy.pe (15 recenzentów), pojawiał się również w czołówkach zestawień jazzowych i wśród rekomendacji zdeklarowanych fanów metalu. Prowadzący popularny blog „Polifonia” Bartek Chaciński co prawda nie ułożył swoich ulubionych płyt w kolejności, ale – co symptomatyczne – jego listę rekomendacji ilustrowała okładka „Elite Feline”. Płyty, jak widać, na wskroś uniwersalnej, a przecież opartej w zasadzie na dwóch akordach. Po jednym na każdy dwudziestominutowy utwór.

Ayler, Smarzowski i Thurston Moore

W zespole Lotto nie ma lidera. Sama idea tej muzyki wyklucza istnienie solisty. Przybliżając historię...

8870

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]