Reklama

Najtrudniej jest nie grać

Najtrudniej jest nie grać

29.01.2017
Czyta się kilka minut
Ryzykowny koncept, zaskakująco przystępne brzmienie i bezprecedensowo entuzjastyczne recenzje krytyki. Album „Elite Feline” grupy Lotto pokazuje, co się dzieje, gdy doświadczeni improwizatorzy postanawiają nie kombinować.
Lotto: Łukasz Rychlicki, Mike Majkowski i Paweł Szpura, Warszawa, 2016 r. Fot. Albert Zawada / AGENCJA GAZETA
W

W ostatniej dekadzie nie było na polskim rynku płyty, która pogodziłaby gusta tak wielu krytyków. Album „Elite Feline” zespołu Lotto wygrał w cuglach w rankingach przeprowadzonych przez „Gazetę Wyborczą” (wzięło w nim udział 40 recenzentów), anglojęzyczny portal Beehy.pe (15 recenzentów), pojawiał się również w czołówkach zestawień jazzowych i wśród rekomendacji zdeklarowanych fanów metalu. Prowadzący popularny blog „Polifonia” Bartek Chaciński co prawda nie ułożył swoich ulubionych płyt w kolejności, ale – co symptomatyczne – jego listę rekomendacji ilustrowała okładka „Elite Feline”. Płyty, jak widać, na wskroś uniwersalnej, a przecież opartej w zasadzie na dwóch akordach. Po jednym na każdy dwudziestominutowy utwór.

Ayler, Smarzowski i Thurston Moore

W zespole Lotto nie ma lidera. Sama idea tej muzyki wyklucza istnienie solisty. Przybliżając historię...

8870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Polecam zanurzyć się w tych dzwiękach. Dub

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]