Reklama

Najstarsza Biblia już w internecie

Najstarsza Biblia już w internecie

29.07.2008
Czyta się kilka minut
Naukowcy z biblioteki Uniwersytetu w Lipsku zamieścili w internecie fragmenty jednego z najstarszych znanych egzemplarzy Biblii, tzw. Kodeksu Synajskiego.
codex-sinaiticus.net
M

Manuskrypt napisany po grecku w IV w. znaleziono 150 lat temu w Klasztorze św. Katarzyny na płw. Synaj. Jest podzielony na kilka części; największa znajduje się w Londynie, reszta - w Niemczech, Rosji i Egipcie.

Projekt ma na celu złożenie Kodeksu w jedną cyfrową całość, stan księgi nie pozwala bowiem na jej transport.

Na portalu www.codex-sinaiticus.net można znaleźć zdjęcia oryginału, jego tekst po grecku oraz tłumaczenia fragmentów na niemiecki i angielski.

Pierwsze sto stron opublikowano w zeszły czwartek, reszta ma się ukazać przed końcem roku.

589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]