Reklama

Najstarsza Biblia już w internecie

Najstarsza Biblia już w internecie

29.07.2008
Czyta się kilka minut
Naukowcy z biblioteki Uniwersytetu w Lipsku zamieścili w internecie fragmenty jednego z najstarszych znanych egzemplarzy Biblii, tzw. Kodeksu Synajskiego.
codex-sinaiticus.net
M

Manuskrypt napisany po grecku w IV w. znaleziono 150 lat temu w Klasztorze św. Katarzyny na płw. Synaj. Jest podzielony na kilka części; największa znajduje się w Londynie, reszta - w Niemczech, Rosji i Egipcie.

Projekt ma na celu złożenie Kodeksu w jedną cyfrową całość, stan księgi nie pozwala bowiem na jej transport.

Na portalu www.codex-sinaiticus.net można znaleźć zdjęcia oryginału, jego tekst po grecku oraz tłumaczenia fragmentów na niemiecki i angielski.

Pierwsze sto stron opublikowano w zeszły czwartek, reszta ma się ukazać przed końcem roku.

589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]