Reklama

Najpierw porozmawiaj ze sobą

Najpierw porozmawiaj ze sobą

18.08.2009
Czyta się kilka minut
To, co tu piszę, adresuję do niezliczonych moich rozmówców, którzy owszem: wyznają, że zdarza im się nadużywać alkoholu, ale stanowczo odrzucają sugestię, że - być może - popadli w stan uzależnienia.
P

Piszę to dla alkoholików, którzy nie dopuszczają myśli, że są alkoholikami, i dla ich bliskich, którzy w tym złudzeniu ich utrzymują. Alkoholik to przecież niekoniecznie pijaczek z dworca czy spod budki z piwem. Tylko 3-5 proc. wszystkich alkoholików to osoby z marginesu. Większość, czyli 95-97 proc. uzależnionych od alkoholu, to osoby normalnie pracujące, posiadające rodziny, będące często szanowanymi obywatelami. Tymczasem, według amerykańskiego specjalisty ks. Josepha Martina, dyrektora znanego ośrodka terapii uzależnień w Pensylwanii, a zarazem niepijącego od pół wieku alkoholika, alkoholikiem jest każdy, kto mimo problemów spowodowanych przez alkohol nadal po niego sięga, mnożąc kolejne problemy.

Wielu patrzy na chorobę alkoholową jak na fatum. Zniechęceni niepowodzeniami "na odwyku" sądzą, że nie ma dla nich czy dla człowieka im bliskiego ratunku. A ...

3685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]