Reklama

Najpierw porozmawiaj ze sobą

18.08.2009
Czyta się kilka minut
To, co tu piszę, adresuję do niezliczonych moich rozmówców, którzy owszem: wyznają, że zdarza im się nadużywać alkoholu, ale stanowczo odrzucają sugestię, że - być może - popadli w stan uzależnienia.
P

Piszę to dla alkoholików, którzy nie dopuszczają myśli, że są alkoholikami, i dla ich bliskich, którzy w tym złudzeniu ich utrzymują. Alkoholik to przecież niekoniecznie pijaczek z dworca czy spod budki z piwem. Tylko 3-5 proc. wszystkich alkoholików to osoby z marginesu. Większość, czyli 95-97 proc. uzależnionych od alkoholu, to osoby normalnie pracujące, posiadające rodziny, będące często szanowanymi obywatelami. Tymczasem, według amerykańskiego specjalisty ks. Josepha Martina, dyrektora znanego ośrodka terapii uzależnień w Pensylwanii, a zarazem niepijącego od pół wieku alkoholika, alkoholikiem jest każdy, kto mimo problemów spowodowanych przez alkohol nadal po niego sięga, mnożąc kolejne problemy.

Wielu patrzy na chorobę alkoholową jak na fatum. Zniechęceni niepowodzeniami "na odwyku" sądzą, że nie ma dla nich czy dla człowieka im bliskiego ratunku. A ...

3685

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]